Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tipy na výlet

Trosky

10 km od Pařezské Lhoty

01_trosky-c2-a9ropek.jpg

  Bizarní zřícenina gotického hradu z konce 14. století se stala jedním ze symbolů Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - dobýt se jej nepodařilo ani husitům. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž "Babu" i na vyhlídku pod věží "Panna", které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny.

 

Státní hrad Trosky je národní kulturní památkou spravovanou Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Liberci.

02-trosky.jpg3.-nocni-trosky.jpg

                                            

                                       

TROSKY V  ZIMĚ

    img_2072.jpgtrosky.jpg

 

                                    

 

PRACHOVSKÉ SKÁLY

3 km od Pařezské Lhoty

cesky_raj.jpg220px-rybnik_obora.jpg

 Prachovské skály jsou skalním uskupením pískovcových útvarů různých tvarů nedaleko města Jičín, přírodní rezervací, součástí CHKOČeský ráj a oblíbeným cílem turistů. Vzniklobdobí druhohor jako usazeniny na okraji moře.Geomorfologicky jsou Prachovské skály součástí celkuJičínská pahorkatina, podcelkuTurnovská pahorkatina, okrsku Vyskeřská vrchovina a podokrsku Prachovská pahorkatina, jejíž jsou samostatnou

 

geomorfologickou částí

 

Chráněná krajinná oblast Český ráj) je nejstarší chráněnou krajinnou oblastíČesku. Vyhlášena byla roku 1955. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km². Při 50letém výročí byl Českému ráji přidělen status Geopark UNESCO. CHKO se rozkládá na území tři krajů a čtyřech okresů - Královéhradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Středočeský kraj (

 

okres Mladá Boleslav).

 

prachovske-skaly13.jpgprachovske_skaly_5_v.jpgprachovske-skaly11.jpg

prachovske-skaly12.jpgmirimport-2009-02-21-224657-0a6321c0-0061-11de-b7a6-001a64a218ce.jpgprachovske_skaly_4_v.jpg

 

 

             JINOLICE
                             5  km  od  Pařezské Lhoty 
1.jinolice.jpg

 

                          Autocamp Jinolice

Autocamp Jinolice se nachází v srdci Českého ráje na okraji Prachovských skal a Jinolických rybníkù. Dvě velké písčité pláže s pozvolným vstupem do vody jsou vhodné zejména pro rodiny s malými dětmi. Rekreační zařízení nabízí ubytování v chatkách, místa pro karavany a stany. Autocamp je vybaven sprchami, umyvárnou a toaletami s teplou vodou. Součástí je také kuchyňka s vybavením. Stravování je zajištìno v restauraci a stáncích s velkým výběrem jídel, nealko-holických i alkoholických nápojů. Je zde i prodejna potravin, drogerie a denního tisku. Velká je i možnost sportovního vyžití: plážový volejbal, minigolf, stolní tenis, petanque a půjčovna loděk a kol. Volný čas lze také vyplnit houbařením, rybařením (povolenky lze zakoupit na místě), cyklo a pěší turistikou. Nové paintballové hřiště v kempu!!

             Služby v kempu - Cyklistika

Na základě pozitivních ohlasů z minulých let, jsme se rozhodli udělat z našeho kempu jednu z hlavních základen cykloturistiky v Českém ráji. Nabízíme: horská kola servis a opravy Vašich kol úschovnu kol v našem areálu prodej cyklomap poradenství při volbě cyklotras zastávku cyklobusů na okraji kempu kulturní vyžití po celodením výletu Bližší informace v recepci kempu.

               Služby v kempu - Zábava

 

V měsících červenci a srpnu pořádá Mgr. Nováček v našem kempu každý den v podvečerních hodinách diskotéky, hry a soutěže pro děti všech kategorií. Po celý den je možno navštívit také jeho sportovně-zábavný park. skákací hrad, trampolíny, střelnice, aquazorbing, půjčovna loděk.

1.jpg 2.jpg

 

 

          8.jpg  19.jpg                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrubá Skála

15 km od Pařezské Lhoty01-hruba-skala.jpg


  Původně hrad z doby kolem r. 1350, přestavěný v renesanční zámek ve 2. pol. 16. stol. Na základě císařského nařízení měl být zámek, poškozený za 30-leté války, zbořen, tomuto osudu však unikl. Po požáru r. 1710 barokně upravován, ve 2. pol. 19. stol. dále přebudován v romantickém stylu, snažícím se evokovat gotický vzhled. Na skalní vyvýšenině nad hradem terénní stopy po předsunutém opevnění, tzv. Prachovna; stála zde dřevěná stavba.
K hradu se váže několik pověstí, např. o dívčím vězení. Podle Královédvorského rukopisu došlo pod Hrubou Skalou k "pobití Sasíků".

Zámek Hrubá Skála shlíží ze strmých pískovcových skal do údolí. Procházka Hruboskalským skalním městem je jedna z nejkrásnějších v Českém ráji. Na nádvoří se dostanete, když projdete romantickou „Myší dírou“ mezi skalami a po kamenných mostech překonáte dvě rokle. V objektu je hotel a restaurace, věž je veřejně přístupná. Výhled vám patrně vyrazí dech, tak dávejte pozor, abyste nespadli ;) Nádhernému skalnímu městu tvoří tajuplnou kulisu majestátné Trosky. Není divu, že si tohle místo vybrali filmaři k natáčení Bajaji.               

02hruba.jpg05-hruba.jpg

 

 

              

03hruba.jpg04hruba.jpg

 

              

               

 

 

 

 

 

 

 

JIČÍN

10 km od Pařezské Lhoty

800px-jicin1.jpg

Historie

Na území dnešního Jičína a v jeho okolí je zaznamenáno osídlení již v mladší době kamenné. V době římské zde žili Keltové, kteří zanechali šperky, nástroje a další předměty, které lze mimo jiné zhlédnout v jičínském muzeu. Po nich osídlili oblast Slované, rod Slavníkovců - ti byli vyvražděni roku 995.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1293 z listu Guty Habsburské, manželky Václava II., jednalo se o královské město. V této době se ve městě rozvinuly obchod a řemeslnictví, byly postaveny první gotické stavby, jako kostel sv. Ignáce. Roku 1337 prodává český král Jan Lucemburský město šlechtickému rodu Vartenberků, kteří zakládali v okolí města nové vsi a zasloužili se o jeho další rozvoj. V době renesance vládli městu Trčkové z Lípy - za jejich vlády byla vystavěna Valdická brána. Dále pak město vlastnili Smiřičtí, ti se zase zasloužili o výstavbu jičínského zámku. Po bitvě na Bílé hoře si Jičín za svoje sídlo vybírá Albrecht z Valdštejna, který zve italské architekty, kteří dále město zvelebují - například baroknímkostelem sv. Jakuba. Po vévodově smrti je Jičín pleněn švédskými i císařskými vojsky. Stejně jako zbytek českých zemí je násilně rekatolizován. Působí zde jezuité, kteří zakládají jezuitskou kolej. Působí zde Bohuslav Balbín. Jičín se později stává jedním z center českého národního obrození, na zdejším gymnáziu například učil František Ladislav Rieger. Na konci 19. století zde vzniká závod Agrostroj, který byl velmi úspěšný za první republiky i za socialismu a v omezené míře funguje dodnes. V roce 1866 se městem přežene Prusko-rakouská válka. Během první československé republiky zažívá město další rozkvět, vzniká například dnes luxusní čtvrť Čeřovka. Působí zde architekt Čeněk Musil či spisovatel Václav Čtvrtek. Roku 1939 je město stejně jako zbytek okleštěných českých zemí obsazeno německými vojsky, je zde vytvořen okres „Jitschin“. Po roce 1946 dochází k znárodňování velkých závodů.

 

 02-lodzie.jpg01-zamek-jicin.jpg

 

 

 

 

 

 

03-valdicka-brana.jpg

04-valdicka-brana.jpg05-jicin--kasna.jpg

 

  Areál Šťastná země (Radvánovice)                 20 km od Pařezské Lhoty směr Turnov, rodinný výlet

 

 

 

00-stastna-zeme.jpg

 

Přírodní zábavní dětský areál nabízí návštěvníkům nejenom originální programy, ale také dřevěný hrad, trpasličí vesničku, houpačky, prolézačky, pískové rýžoviště s pravými českými granátky, oblíbené vzduchové trampolíny a prožitkový Geopark. Areál je přístupný veřejnosti od 24. dubna do 30. září.


02-resize.php.jpg 01-resize.php.jpg

 

04-stasrtna-zeme.jpg 

03-stastna-zeme.jpg

 

 

 

 05-stastna-zeme.jpg06-stastna-zeme.jpg

                     

Sobotka

15  km od Pařezské Lhoty směr Turnov

  

02-sobotka.jpg

  

Město s výraznou historií a kulturní tradicí - festival českého jazyka a literatury Šrámkova Sobotka, Sobotecký jarmark a festival uměleckých řemesel. V městské památkové zóně je zachovaná lidová architektura (dřevěné roubené domy). Nad městem se nachází lovecký zámeček Humprecht ze 17. století. Vycházkové trasy do okolí - hrad Kost, hrad Trosky, vesnice Vesec, údolí Plakánek.

03-sobotka.jpg04-sobotka.jpg

  05-sobotka.jpg 02-sobotka.jpg                   

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HUMPRECHT

5 km od Sobotky

 

humprecht_let.jpg

 


 

Zámek Humprecht, jedna z dominant Českého ráje,

byl vastavěn italským architektem Carlo Luragem v letech 1666-1668 pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. Novostavba zámečku v červnu roku 1678 vyhořela po zásahu blesku, ale Černínové objekt do roku 1680 obnovili a ještě jej nechali zvýšit o jedno poschodí. Od roku 1738 vlastnili zámek Netoličtí z Eisenberka a jejich dědicové, stavebně však zámek nebyl upravován až do třicátých let dvacátého století.


 
  Zajímavostí zámku je především unikátní řešení stavby, respektující terén, dále akustický sál, vysoký přes 16 metrů a turecký půlměsíc na špičce zámku. Interiéry v náznakové podobě přibližují podobu zámku v době rodiny Černínů, kteří jej nejvíce užívali. Ve druhém patře zámku je možno navštívit muzeum Sobotecka a také vyhlídkový ochoz, z něhož je, v případě dobré viditelnosti, krásný výhled po Českém ráji, na Jizerské hory, Krkonoše a České středohoří.

 

60fbba52-4da7-4236-b92c-501b332d539f-cs.jpg

 

 

Hrad Kost

20 km směr Turnov

 

01-tost.jpg
 

Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost.

Postavil jej někdy před rokem 1349Beneš z Vartemberka. Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu. Dodnes je velice dobře zachovaný.

Hrad v průběhu doby mnohokrát vystřídal majitele. V 17. století jej na určitou dobu získal vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Současným majitelem hradu je Giovanni Kinský, syn poslední majitelky, kterému byl hrad navrácen v restituci.

 

02_kost.jpg03-kost.jpg04-kost.jpg

 06-kost.jpg05-kost.jpg

 

   

2kost.jpg 

 

 

Staré Hrady

3 km směr Sobotka

  

000.jpg

 

Staré hrady, tak jako každý hrad, jsou opředeny pověstmi. Ta nejtajemněší je o templářích. Říká se, že byli původními vlastníky tvrzi. V současné době zde naleznete nalezenete několik pohádkových expozice.

001.jpg002.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

  005.jpg 004.jpg     

008.jpg

 007.jpg006.jpg

            

            

 

 

 

 

Dětenice 

6 km směr Mladá Boleslav

    Nelze nenavštívit barokní zámek, středověkou krčmu a pivovar.

               Barokní zámek
 zamek4.jpg1.zamek6.jpg

 

 

 

 

 

 

Barokní zámek Dětenice je ideálním místem nejen pro výlet či návštěvu, ale také pro slavnostní či firemní příležitosti. Dle přání vám zajistíme svatební obřad včetně hostiny, jakékoliv firemní akce (meetingy, školení, prezentace, bankety aj.) či koncerty, plesy, divadelní představení atd.

                                        středověkou krčmu

krcma.jpg1.krcma.jpg

 

 

 

 

 

  

Jediným krokem přes práh krčmy se přenesete z 21. století do středověku. Se zatajeným dechem budete vnímat energii, která sálá z klenutí a starých kamenných zdí. Každá věta hlučné obsluhy a tóny středověkých písní se vám dostanou pod kůži.

Usaďte se na dřevěné lavice ke kamenným stolům. Zapomeňte na všední starosti a staňte se součástí středověku. Zdejší specialitou je maso pečené na otevřeném ohni a další jídla, které jen tak někde neochutnáte.

Rázem jste obklopeni skupinou sličných tanečnic, šermířů, kteří se postarají o zábavu a rozptýlení. Žebrák žadoní o okousané kosti, hudba láká k tanci, jeden neví, co sledovat dříve. To je středověk.   

detenice.jpg

                                                                

ZOO Chleby 

 20 km směr Nymburk

 

799px-zoo_chleby_greenery_and_playground.jpg

 zoo_chleby.jpg002.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Malá ZOO, která ovšem zaujme malé děti množstvím nejen domácích zvířátek, které je možné "mazlit" v rámci kontaktních výběhů. 

Zoo Chleby je jedna z nejmenších českých zoologických zahrad , nacházející se v obci Chleby   severovýchodně od   Nymburka . Popularitu na rozdíl od svých obřích konkurentů získává především díky umožnění těsnějšího kontaktu návštěvníků se zvířaty.

 

Zoologická zahrada Chleby byla založena jako obecně prospěšná společnost 5. června 1997 na místě bývalé fary v obci Chleby na Nymbursku. Vznikla ze soukromé sbírky exotického ptactva Ing. Reného Fraňka, jenž je dodnes jejím ředitelem, a byla postupně doplňována o další druhy zvířat i vzácných rostlin.

V roce 2004 získala licenci MŽP, čímž se stala první oficiální porevoluční zoo v ČR a tedy i první oficiálně uznanou nestátní zoologickou zahradou. V letech 2006 a 2007 v areálu zoo vznikla dětská kontaktní zoo s ovcemi, kozami, buvolem  lamami a pro návštěvníky byla otevřena pokladna a obchod se suvenýry a občerstvením a rozšířeno venkovní posezení a komunikace. V roce 2008 bylo zprovozněno obří sladkovodní  akvárium nazvané Pavilon Labe.

008.jpg003.jpg

 

006.jpg

 

007.jpg

 

 

 

 

001.jpg

zoo-chleby.jpg005.jpg